YAZAR GAZETE

Neden yeni bir sistem? Hilal Kaplan yazdı...

25-01-2017 15:23

Türkiye yeni bir sistemin kapısında. Halk, iradesi ile referandumda bu kapıyı açıp açmayacağını belirleyecek. Peki yeni sistem ihtiyacı nereden çıktı?Usta yazar Hilal Kaplan, Türkiye'nin yeni sistem ihtiyacına kadar geçen süreçte neler yaşandığını ve neden bu ihtiyacın elem bir konuma geldiğini anlattı.

Kaplan, farklı bir sistemin ihtiyacının ne zamandan beri ortaya çıktığını anlattı ve bizi 10 sene öncesne götürdü.

CUMHURBAŞKANI ADAYI VE E- MUHTIRA

AK Parti, 2007 senesinde kendi cumhurbaşkanı adayını açıkladığını tabiri zor bir taarruzun altına girdi. Her yönden geen tepkiler ve eleştirilere karşı göğüs gerdi. Abdullah Gül'ün adaylığı açılandığında ne ilginçtir ki Genelkurmay Başkanı gece yarısı yayınladığı bir bildiri enteresan açıklamalar yapmıştı. Normalde çok değişik bir üslupla yapılan açıklamalar için tüm yazarların ortak görüşü bir muhtura olduğu yönündeydi. Bu internetten yapılan bir bildiri olduğu için de e-muhtura olarak adlandırıldı.

HALK KAZANDI

Ancak AK Parti oldukça kararlı bir şekilde cumhurbaşkanını seçmeyi başardı. Hemen bu olayı takiben bir referandum yaparak yaparak halka şradesini kullanma yetkisi veri. Cumhurbaşkanını sen seçmek ister misin diye sorduğunda ise oldukça ezici bir üstünlükle 'evet' cevabını aldı. Kaplan, o günden bugüne oldukça çok saldırı yapıldığını hatırlattı. Bu saldırılar ve süreç, yeni bir sistemin ihtiyacını açıkça gösterdi. AK Parti'nin yerleşik düzen ile savaşı bu ihtiyacın gerekli olduğunu gösteriyor.

ASTANA ZİRVESİ

Astana'da gerçekleştirilen üçlü zirvede Türkiye'nin artık söz sahibi bir ülke olduğu net bir şekilde ortaya çıktı. bu da ABD'nin ve Avrupa ülkelerinin gerekli mesajı aldığını gösteryor. Şimdi Türkiye, bölgenin vazgeçilmez, söz sahibi ve güçlü bir aktörü olduğunu tüm dünyaya kanıtlamış oldu.Etiketler : Neden - yeni - bir - sistem? - Hilal - Kaplan - yazdı... -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

YAZAR GAZETE © 2015 Tüm hakları saklıdır   [Künye]   [İletişim]   [Kullanım ve Gizlilik şartları]   [Rss]    yazargazete.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

Adres: Başakşehir 1. Etap A-2 Blok D:3 Başakşehir - İSTANBUL
İletişim: (0212) 552 8181