YAZAR GAZETE

Tansiyon düşürmek bu kadar kolay! Halit Yerebakan yazdı...

20-01-2017 15:40

Hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardan bir tanesidir tansiyon. Ancak tansiyonu stabil bir seviyede tutmak gayet doğal yollarla mümkün.Tansiyon, herkesçe normal karşılanacak kadar çok yaşanan bir sağlık sorunu. Tansiyonu olan kişiler birçok çeşitte ilaç kullanabiliyorlar. Ancak Doğal yollar her zaman doktorların önerisi.

Sabah Gazetesi yazarkarından Halit Yerebakan, tansiyon konusunda köşesinde çok önemli ip uçları verdi.

TANSİYON ASLINDA NEDİR?

Vücudumuzun hayatta kalmasını sağlayan organların kana ulaşması şarttır. Bu da kalbin pompa görevi ile sağlanır. Kanın kalpten çıkması ve damara girmesiyle birlikte damarlarda bir basınç hissedilir. İşte bu basıncın rakamsal değeri, tansiyonu ifade eder.

TANSİYON DEĞERLERİ NELERDİR?

Normal kabul edilen tansiyon değerleri kişiden lkişiye bazı farklılıklar gösterebilir. Dinenme durumundaki bir kişide normal değer 120-80 iken 50 yaş altı için bu değerlerin tavan sınırı 130'dur.

Kan basıncı yani az evelde yazıldığığı gibi tansiyon, yaş ilerledikçe artar. Bunun sebebi yaşlanan hücreler daha çok kana ihitiyaç duyar. Kalp daha hızlı pompalar ve bu da tansiyonun hissedilmesine yol açar. 60-65 yaşındaki kişiler için normal karşılanan tansiyon değeri 130-85 'tir

TANSİYONU DÜŞÜRMENİN DOĞAL YOLLARI

1- Yürüyüş ve egzersiz yapın.
2- Derin nefes alın. Sabah ve akşam beşer dakika doğru ve derin nefes alın.
3- Potasyumdan zengin beslenin.
(Patates, potasyumdan zengindir) 4- Tuz tüketimine dikkat; daha az tuz tüketin!
5- Yüzde 70 kakao içeren bitter çikolata yiyin. Yapılan araştırmalar, bu özellikteki bitter çikolatanın tansiyonu düşürdüğünü gösterdi.
6- Çok fazla kafein tansiyonu yükseltebilir; kafeinsiz kahve tüketin.
7- Çalışma saatlerinizi kontrol edin.
Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, haftada 41 saatten fazla çalışmanın, yüksek tansiyon riskini yüzde 15 oranında artırdığını gösterdi.
8- Müzik dinleyin.
9- Horlamaya ve uyku apnesine dikkat!
Alabama Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma; uyku apnesinin, yüksek tansiyona sebep olan aldosteron adlı hormonun salgılanmasını artırdığını gösterdi.YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

YAZAR GAZETE © 2015 Tüm hakları saklıdır   [Künye]   [İletişim]   [Kullanım ve Gizlilik şartları]   [Rss]    yazargazete.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

Adres: Başakşehir 1. Etap A-2 Blok D:3 Başakşehir - İSTANBUL
İletişim: (0212) 552 8181