YAZAR GAZETE

Türk tipi olması rahatsız mı etti? Melih Altınok yazdı...

08-02-2017 16:11

Bugünlerde en çok konuşulan konulardan biri de Varlık Fonu. Açıklandığı günden beri muhalefetin sert eleştirilerine maruz kalan fon, Melih Altınok'un kalemiyle bizlere anlatılıyor.Türkiye, değerli kamu markalarını fonlara aktardı. Bununla birlike bir çok dev projeye imza atılması bekleniyor. Önemli bir ekonomik adım olan Varlık Fonu, eleştirlerin aksine bakın nasıl bir katkı sağlayacak...

Bir çok ekonomiden pek de anlamayan insanların ekonomist adı altında gereksi ayrıntılarla konuyu alengirli hale getirmeleri sonucunda çorbaya dönen bir konu haline geldi Varlık Fonu meselesi. Biliyorsunuz, Halk Bank, Ziraat Bankası, THY gibi Türkiye'nin dünya çapındaki markalarının yönetimi bir fona devrediliyor. Muhalefet ayağa kalkmış konuyu çarpıtıyor. Sanki bu fon emperyalistlerin emrine verilmiş gibi.

MİLLİLEŞTİRİLİYOR!

Kamuya ait gibi görünen ancak varlıkları dışında kamuya güçleri oranında artı sağlayamayan bazı kurumlar daha verimli olsunlar diye gerçekten kamuya devrediliyor. Yani millileştiriliyor. Türkiye'nin "fazlası var" ama ulusal kaynaklarını, birikimlerini verimli şekilde kullanamıyor. Büyük markaların prestijlerinden yararlanamıyor. Çünkü küresel muktedirler ülkede öyle bir ekonomi yönetimi modeli kurmuşlar ki, Türkiye zenginlikleriyle övünemiyor, "bizim" diyemiyor. Zira ekonomi yönetimi bölünmüş. Peki, Varlık Fonu bu sorunu nasıl çözecek?

TÜRK TİPİ ÖZGÜVEN DEMEK

Bu modelle Türkiye yatırımlarını finansmana dönüştürecek. Arkasına Türkiye'nin markalarının ve kurumlarının gücünü alan Fon, yeni dev altyapı projelerine, ulusal sanayiye vs. daha rahat kaynak bulabilecek. Yani artık Türkiye, rekabet gücünün, 'ye kürküm ye'nin para ettiği dünya piyasalarında, G-20'ye girecek dev bir "holding" olduğu halde bakkal gibi ezilip büzülmeyecek! Muhalefetin "Türk tipi" diyerek aklınca aşağılamaya çalıştığı bu fonun başka gelişmiş ülkelerde örneği var mı? Sorulmaz ama elbette var. Envai çeşit fon, son dönemin devleşen ekonomilerinin önemli bir kaynağı. Çin'den Norveç'e... Ama bizim, sınırsız insan ve doğal kaynağı olan ülkelerden farklı olarak yöne- teceğimiz ekonomik değerlerimiz var. Yani evet, Türk tipi bu fon. Ancak bazı eziklerin imalarının aksine, özgün koşullarımızı gözetip kendimize has bir model geliştirmek ayıp değil, olsa olsa özgüvenin ve gururun kaynağıdır.

HALK DENETLEYECEK!

Muhaliflerin en çok bağırdığı konulardan biri de denetim. Kurumun denetsizolacağını iddia eden fon karşıtları yine yanılgıdalar. Çünkü onlar ekonomi denetmeni deyince hala maliyeci baskısı anlıyorlar. Ancak serbest piyasada denetimi müşteri yapar.

TÜRKİYE'NİN MARKALARINI DÜŞÜNENLER

Halk Bank gibi markalaşan değerlerimiz, FETÖ'nün hukukçu çeteleri tarafından batırılmaya çalışılırken... Türkiye'nin yüz akı dev altyapı projelerini yüklenen dev şirketlerin sahipleri keyfi olarak gözaltına alınırken. Yurtdışından kredi alamaz hale getirilirken... Bir düşünün lütfen... O günlerde, Halk Bank batırılırken tetikçilere destek verenler mi bugün THY'nin verimliliğinin düşmesinden kaygılanıyorlar?Etiketler : Türk - tipi - olması - rahatsız - - etti? - Melih - Altınok - yazdı... -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

YAZAR GAZETE © 2015 Tüm hakları saklıdır   [Künye]   [İletişim]   [Kullanım ve Gizlilik şartları]   [Rss]    yazargazete.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

Adres: Başakşehir 1. Etap A-2 Blok D:3 Başakşehir - İSTANBUL
İletişim: (0212) 552 8181